Garantált minőség

A pacemaker kezelés fejlődése

Szerző: Dr. Czuczor Szabolcs
belgyógyász, kardiológus szakorvos

A technika és az informatika fejlődése közvetlen hatással van az orvosi, gyógyító eszközök fejlődésére. A ritmuszavarok gyógyításában szerepet játszó pacemakerek által nyújtott technikai lehetőségek az elmúlt 10 évben robbanásszerű változásokat mutatnak. Kezdve a diagnosztikai lehetőségektől, a terápiás megoldásokon át a beteg-utánkövetés eszközéig.
A pacemakerek 90%-át az energiát biztosító lítium elem teszi ki a maradék 10 %-ot pedig egy miniatűr számítógép, amely vezérli, szabályozza a szív működését. A lítium elem folyamatos fejlesztése lehetővé tette volna a készülékek élettartamának növekedését, azonban ezzel párhuzamosan a mérnökök és orvosok szoros együttműködésének köszönhetően nagyon sok új funkcióval is bővültek a pacemakerek, ami viszont többlet energiát igényelt. A ma forgalomban lévő pacemakerek rendszeres időközönként automatikusan tesztelik az alapvető érzékelési és ingerlési paramétereket és a mért adatoknak megfelelően folyamatosan korrigálják a beállított műszaki értékeket, szükség esetén még az üzemmódot is önállóan tudják változtatni.

A biztonságos működés mindennél fontosabb és bár egyre több funkciót a készülékek maguktól ellenőriznek, ezek a funkciók megbízhatóan és precízen működnek, csökkentik az orvos-beteg találkozások számát és optimalizálják az energiafelhasználást. A megjelenő ritmuszavarokat teljes részletességében elemzik és tárolják a készülékek. A kontroll vizsgálatok során ezek lekérdezhetők így az orvosi ellátás során a szükséges gyógyszeres változtatásokhoz is segítséget nyújtanak. Egyes pacemaker típusok műholdon keresztül is képesek az adatokat azonnal a kezelőorvosnak továbbítani. A szoftverek mérnöki fejlesztései lehetővé tették, hogy a pacemakerekkel ne csak a szívritmuszavarokat tudjuk gyógyítani, hanem kezelni tudjuk a „szívelégtelenséget” is. Ez utóbbi kórkép során a pacemaker szinkronizálja a megnagyobbodott szív üregeinek a működését, így a rendelkezésre álló oxigén és tápanyag kínálat mellett javul a pumpafunkció. A szoftverfejlesztések hiábavalóak lettek volna, ha mindezzel párhuzamosan a készülék és a szívizom közötti kapcsolatot biztosító elektródokat nem fejlesztették volna.

Ugyancsak az elektródok fejlesztésének volt köszönhető az un. MR kompatibilis készülék, vagy a hirtelen szívhalált okozó végzetes ritmuszavarokat megszüntető defibrillátor pacemaker megjelenése. Az MR – egy időnként nélkülözhetetlen orvosi diagnosztikai eljárás – alkalmazása korábban lehetetlen volt pacemakerrel élő betegeknél. Az erős mágneses térben megváltozott a készülékek működése, az elektródok és a generátor felmelegedett; veszélyeztetve a beteg életkilátásait. Mindez már a múlté, ma már egyre nagyobb számban ültetünk be ilyen típusú eszközöket a társadalombiztosító finanszírozásáva.