Óvjuk szemünket a nap sugaraitól!
Szerző: Dr. Kéry Klára – szemorvos
Legfontosabb érzékszervünk a szem, mely speciális felépítésénél fogva képes a fényforrásokból jövő, és a tárgyakról visszaverődő fénysugarakat összegyűjteni, felfogni, és továbbítani az agyi látásközpontba. Legfőbb fényforrásunk a Nap, egy igen magas -55oo Kelvin fok- hőmérsékletű égitest, sugárzó energiát bocsát ki magából elektromágneses hullámrezgések formájában. Ezek hullámhossza, s annak függvényében fizikai és élettani hatása különböző.
A Nap sugarainak egy része nem jut el hozzánk, mert a Földet körülvevő ózonrétegben szétszóródik, azonban a 4oo-8oo nm hullámhosszú “látható fény” “mellett bizonyos mértékig a “nem látható” ultraibolya”/1oo-38o nm / és “infravörös” /78o-5ooo nm / sugarak is eljutnak a Földig, így a szemünkig.
Délben a legerősebb az UV sugárzás
Már nagyon várjuk, hogy ne csak a naptár szerint legyen tavasz, hanem forduljon végre jobbra az időjárás, és mehessünk ki kertészkedni, kirándulni, sportolni, járhassunk például kerékpárral munkába. Ugyanakkor tudjuk, hogy az ózonréteg elvékonyodása, kilyukadása miatt mindezt kellő odafigyeléssel kell tennünk. Az emberek azzal már nagyjából tisztában vannak, hogy a szabadban a bőr korai öregedése, és a bőrrák nagyobb kockázata miatt védeni kell a bőrüket és naptejet használnak, viszont kevesebb figyelem jut arra, hogy mindezek miatt az érzékeny emberi szem is veszélyeztetett! A legjobb “orvosság” pedig a megelőzés, amit már kisgyerekkorban el kell kezdeni. A gyerekek idejük nagy részét a szabadban töltik, és nincsenek tudatában a veszélynek! A szülők feladata gyermekeik szemének megóvása egy kis kalappal, sapkával vagy napszemüveggel. Fokozott elővigyázatosság szükséges strandon, vízben, havas tájon a nagyfokú “fényvisszaverődés” miatt s azt is tudnunk kell, hogy az UV sugárzás felhős napokon is magas és csúcspontját déltájt éri el!
A káros hatások összeadódnak
A szemet érő sugárterhelések hatásai egy életen át összeadódnak. Manapság például sokkal korábban alakulhat ki a szemen szürkehályog, és egyre többeket érint a látást veszélyeztető időskori macula degeneráció. Akár szemüveget hord valaki, akár jó a látása, az intenzív napfény elleni hatásos védelemre mindenkinek szüksége van! UV-szűrős napszemüveget megbízható szaküzletekben ajánlott vásárolni. Azért, mert a megfelelő minőségű UV szűrő hiányában, a csak sötétített napszemüvegben a pupilláink kitágulnak, és szemünk még jobban károsodhat. Előnyös, hogy ma már megint divatosak a nagyobb keretek, melyek még jobban védik a szemet. A mostani kontaktlencsék legtöbbje is UV-szűrős, de nekem ahhoz is jól esik a napszemüveg. Akinek pedig dioptriás látásjavító- szemüvegre van szüksége, feltétlenül kérjen rá UV-védő réteget.