Garantált minőség

Az alacsony vérnyomás

Kétségtelen, hogy a magas vérnyomás sokkal több rizikófaktort tartalmaz, de kórosan alacsonynak számító vérnyomás okozta panaszokkal is fordulnak olykor orvoshoz, főként hölgyek. A vérnyomás az az érték, amely jelzi, hogy a szív bal kamrájának összehúzódásakor eljut-e a szükséges vérmennyiség a főverőerekbe. A keringő vér nyomása, ereje változik az erekben, a szív összehúzódása, elernyedése következtében. A vérnyomás a nap folyamán is változik, más nyugalmi testhelyzetben, és más aktív mozgáskor, de egyéb tényezők is befolyásolhatják, például a hangulat, bizonyos gyógyszerek szedése, pillanatnyi közérzet. Általános nézet, hogy egészséges, fiatal szervezet számára a 120/80-as vérnyomásérték a normális, de az is elfogadott, hogy 95/60 és 130/90-es értékek még nem tekinthetők kórosnak.
alc: Több oka is lehet
A krónikusan alacsony vérnyomás is panaszokat okozhat, mely leginkább a vékony, magas, fiatal lányokra jellemző. Krónikusnak akkor tekinthető ez az állapot, ha a máráskor elsőként észlelt érték tartósan 100 Hgmm alatt van. A mérés leginkább akkor megbízható, ha 24 órás monitorozás alapján értékelhetjük a napi vérnyomás profilt. A tartósan alacsony vérnyomásnak több oka is lehet: hormonális, pajzsmirigy-alulműködés, mellékvese-elégtelenség, az agyalapi mirigy működésének elégtelensége, szívburokgyulladás, fertőzések, mérgezés, hosszan tartó fekvés, vérnyomáscsökkentők vagy pszichiátriai gyógyszerek.
alc: Mikor kóros?
Az alacsony vérnyomás csak akkor tekinthető kórosnak, ha panaszokat okoz, egyébként olyan állapotról van szó, ami egyes embereknél alkatilag természetes. Általában az agyi keringés zavarai miatt keresik fel a páciensek az orvost. Szédülés, fejfájás, ájulás, látászavar alakulhat ki, de gyakran előfordul a teljesítőképesség csökkenése, kóros fáradékonyság, koncentrációs zavarok, alvászavar, depresszió, émelygés, hányinger, általános rossz közérzet is.
alc: Tüneti kezelés
Az alacsony vérnyomás esetében is az lenne ideális, ha az okokat sikerülne kideríteni. Ezek hiányában csak tüneti kezelés alkalmazható. Ilyenkor általában életmódváltozást javasolunk: megfelelő táplálkozást és fizikai aktivitást, főként úszást, sietős sétát és egyéb dinamikus mozgásformákat. Fokozottan kell ügyelni az ideális só-és folyadékbevitelre is.
Olyan gyógyszert nem szoktunk ajánlani, aminek vérnyomás emelő hatása van, mert a panaszok és tünetek általában természetes úton orvosolhatók.
Természetesen hozzátartozik az is, hogy kerülni kell azokat a helyzeteket, például a hírtelen testhelyzet változásokat, amik a vérnyomás hírtelen esését, ezáltal baleseteket provokálhatnak.