Garantált minőség

Egy kis kocka csoki

Időnként rám tör az édesség éhség és nekiállok csokit enni. Általában azonnal egy táblával úgy, hogy először csak török belőle egy kis gerezdet, mert annyit simán meg lehet enni naponta. Aztán még egyet és még egyet, amíg el nem fogy az egész. A felbontott csoki csábítását megelőzendő, korábban olyan csokit vett a feleségem, ahol a kis kockák külön-külön voltak szépen becsomagolva. De, akkor is betömtem egy dobozzal. Talán ismerős a szituáció másoknak is.
Ezért nem tartunk itthon csokit. Legalább is én nem tudok róla, hogy lenne, mert akkor már nem lenne.

Vajon tényleg ennyire tartanunk kell ettől az édességtől? A kalória bomba effektus miatt mindenképpen érdemes visszafogottan fogyasztani. Ráadásul elég rossz hír, hogy a csokoládénak tulajdonított számos előnyös tulajdonság leginkább csak a jó minőségű, magas kakaó tartalmú étcsokoládékra jellemző. Miről is van szó?
A csokoládé javíthatja a memóriát, a vizuális információ feldolgozás képességét és előnyösen hathat az alvásunkra is.
Boldogság hormonnak is szokták hívni, ami annak köszönhető, hogy feniletilamint is tartalmaz, ami állítólag az agyunkat endorfin termelésére sarkallja. Ehhez azért erősen hinni is kell benne, mert az igazság az, hogy a csokiban lévő feniletilamin az emésztőrendszerben percek alatt lebomlik, ezáltal nem jut el az agyba, hacsak valaki nem szed monoamin-oxidáz gátló (MAO bénító) gyógyszert, ami a lebomlást végző enzimet hatástalanítja. De, miért is terjedt el a boldogsághormon elmélet? Michael Liebowitz kutató, az 1983-ban megjelent The Chemistry of Love – A szerelem kémiája – című könyv írója említette meg egy interjúban, hogy a csokoládé sok feniletilamint tartalmaz. Ez megjelent a New York Times-ban és elindult a lavina…
Ugyanakkor meglepő, de a „fekete csoki” csökkentheti a szérum koleszterin szintet és tényleg számos előnyös hatása van a szív-érrendszerre. Enyhe vérnyomáscsökkentő hatása is van. Egyrészt tannin, E-vitamin, béta-karotin és réz tartalma miatt, mivel ezek mindegyike antioxidáns hatású, a káros szabadgyököket hatástalanítják a szervezetben, ami jó. Másik oldalról nézve azonban oxálsav tartalma miatt nagyobb mennyiségben fokozza a vesekövesség és a csontritkulás veszélyét, elősegítheti a fogszuvasodást.
Mindenesetre a csokoládé finom és általában sokan szeretik. Szerintem erre is igaz a mondás, hogy „jóból is megárt a sok”. Vagyis, ha nem is napi rendszerességgel, de időnként nyugodtan „vétkezhetünk”, csak tudni kell mértéket tartani. Ahogy az életben általában csaknem mindennel, a csokival is ez a helyzet.