Fájhat a fejünk – de miért is?
Az ember, ha fáj a feje, általában két-három dologra gondol. Az egyik az, hogy „agydaganatom van”. A másik az, hogy felugrott a vérnyomásom, a harmadik pedig általában az, hogy „migrénem van”. Érdekes dolog, pedig ezek a betegségek elég különböző panaszokat és tüneteket produkálnak, így ezek a következtetések csak ritkán állják meg a helyüket. Mindenesetre a vérnyomás kiugrását lehet a legegyszerűbben kizárni, meg kell mérni a vérnyomásunkat. Ha tényleg magas, akkor rutinos vérnyomáscsökkentőt szedő betegek úgyis tudják, hogy mit kell tenni. Aki pedig így vette észre, hogy kiugrott a vérnyomása, az kezdjen el vérnyomásnaplót vezetni, s ha ez többször ismétlődik, akkor keresse fel háziorvosát.
Az agydaganat ritkán okoz önmagában fejfájást, sokkal inkább jelentkezik egyéb ideggyógyászati tünetek formájában, mint kettős látás vagy valamilyen bénulás, esetleg beszédzavar. Ezek sem specifikus tünetei egy agydaganatnak, de mindenképpen ideggyógyászati kivizsgálást igénylő tünetek.
A migrén egy klasszikus, a fej fél oldalára lokalizálódó fejfájás, melyet általában vibráló, mozaikszerű vagy cikkcakkos fényekből álló látászavar előz meg, s ezt követi a fejfájás. Ez megér egy külön cikket, ezért most nem részletezem.
Azonban van egy érdekes, kevésbé ismert fejfájás, a cluster-fejfájás. Gyakran jelentkezik hajnalban, és az egyik szem mögötti fájdalom jellemzi, melynek során a beteg szeme könnyezik és bevörösödik. Általában a beteg orra is váladékozik vagy épp ellenkezőleg, az azonos oldali orrlyuka eldugulhat. Ezzel érdemes orvoshoz fordulni. Főleg azért, mert hatékonyan kezelhető.
Mindent egybevetve ugyanakkor a fejfájások jelentős része banális dolgok következménye, melyben szerepet játszhat a nyak és fej kényszertartása, ami a számítógépek és mobiltelefonok korában igencsak gyakran megfigyelhető. Ilyenkor inkább a nyaki izmok görcsös fájdalma terjed rá a fej területére. De, okozhatja nagyon gyakran a fejfájásunkat az is, ha nem iszunk elegendő folyadékot. Vannak időjárási front érzékenyek, akik vagy a hirtelen lehűlést, mások a szeles időt élik meg fejfájás formájában. Ilyenkor izomlazító, fájdalomcsillapító gyógyszerek segíthetnek átvészelni a nehéz órákat vagy hosszabb perceket. A tartós idegi feszültség is okozhat fejfájást, ami, ha gyakran jön, akkor nem árt elgondolkodni az életmódunkon. Egyébként ez inkább oldódik izomlazító hatására és a rendszeres magnézium szedés is segíthet a megelőzésben. Na, és persze az alkohol okozta fejfájást sem hagyhatjuk ki a sorból. Erre szokták azt mondani, hogy „minek iszik, aki nem bírja”. Egy biztos, hogy az alkohol dehidrál, tehát folyadékot von el a szervezetünkből. Különösen nyáron nagyon fontos ennek figyelembevétele.